sipka

Video

Podívejte se na naše video
sipka

Přijímací řízení

Informace o přijímacím řízení a přihláška ke studiu

Řekli o násZeptali jsme se našich studentůOtázky klade:  Mgr., Ph.D. Michaela Svobodová

Na otázky odpovídají:

Studentka Eva, 22let, Praha.

Student Petr, 21let, Kladno.
 Evo, proč si zvolila VOŠ sociálně právní v Praze?


Hlavní roli sehrála má babička. Rodiče byli často mimo domov, tak jsem při přípravě na maturitu pomáhala babičce, která byla téměř plně odkázána na péči druhé osoby. Díky této zkušenosti jsem se rozhodla zvolit školu, kde se mohu věnovat kontaktu s lidmi, hlavně práci se seniory. Třeba dnes ráno jsme měli výtečný kurs „Trénování paměti pro seniory“. Lektorka s námi při výuce sedí společně v kruhu. Sami na sobě si zkoušíme cvičení, která si takto lépe zapamatujeme. Potřebuji zkušenost, zažít si pocit spojený s učením. Nebaví mě studovat pouze ze skript.


Souhlasíte, s tím, že si na škole osvojíte dovednosti, jak vypracovat vlastní projekt a dát mu život?


Ano. Téma závěrečné práce jsem po konzultaci s vedoucím zvolila prakticky. Pokusím se v práci a následně v praxi založit penzion pro seniory. Jde mi o to, abych dělala, co mě baví. Chci pomáhat lidem a současně si vydělat přiměřené peníze.


Petře, jak vnímáš tuto školu?


Potřebuji u činností, kterým věnuji svůj čas, mít dobrý pocit a motivaci. Tento předpoklad škola splňuje na jedničku. Velmi pozitivně vnímám zaměstnance školy. Podporují nás lidsky a odborně v téměř rodinném prostředí.


Omlouvám se za předsudek, ale musím přiznat, že mě trochu překvapuje, že pohledný sportovně založený muž studuje školu zaměřenou na sociálně znevýhodněné jedince. Jaká byla Tvá motivace pro výběr této VOŠ sociálně právní v Praze?


Jsem člověk, kterého neuspokojuje mít tituly jenom proto, že se to nosí. Dal jsem přednost této VOŠce před výškou, protože je tady svoboda a podpora toho, čemu se věnuji. Současně, a to bych podtrhl, je tady ceněna individualita. Mám dojem, že na výšce dnes převažuje stádnost a anonymita. Zajímám se o rizikové chování, zejména o závislosti. Bylo mi patnáct, když můj starší bratr o sebe přestal dbát a začal se ke mně chovat hrubě. Pamatuji se, jak se často hádal s rodiči a kradl jim peníze. Nakonec mu naši sbalili věci s tím, že buď se půjde léčit nebo s ním skončili. Tehdy jsem jejich rozhodnutí nechápal, ale nyní vidím, že to bylo to nejlepší, co pro něj mohli udělat. V současné době je pět let „čistý“ a celkem spokojený. Vždy si budu pamatovat tu bezmoc, se kterou se potýkala celá naše rodina, když jsme nevěděli, jak bratrovu závislost na pervitinu řešit. V našem malém městečku je to pervitinem dost zamořené. Spousta mladých lidí si tímto způsobem zničila život. Díky odstrašujícím příkladům mých známých se snažím dělat prevenci. Jsem neustále v terénu, věnuji se streetworku.


Petře, napadá Tě slogan, který by co nejlépe vystihl školu?


„Škola hrou – studuj a žij.“

Předloni jsme přišli za vedením s nápadem udělat sportovní den. Vedení vyšlo vstříc a pedagogové nám pomohli s programem. Zasportovali jsme si, opekli špekáčky a příjemně si popovídali s vyučujícími. Přijde mi, že naše škola vychází z potřeb a nápadů studentů. Tehdy u ohně nás napadlo zřídit na škole třeba alternativní učebnu.


Eva


Naprosto s Petrem souhlasím. Škola nám nabízí spoustu zábavných aktivit. V zimě pojedeme na lyžařský kurs za pěknou studentskou cenu. Také chystáme ples přímo v našich prostorách. Vezmeme si sebou spacáky a zůstaneme spát ve škole. Tímto způsobem to děláme i při filmových nocích. Koukáme na filmy, které si sami zvolíme, a pak o nich diskutujeme.


Petr


Přesvědčil jsem svou mladší sousedku, aby šla studovat k nám. V září se zúčastnila adaptačního kursu. Když mi ukazovala fotky a vyprávěla, jak šli v noci na Ještěd, zpívali s kytarou, jezdili na koloběžkách…..litoval jsem, že nejsem teď v prváku. Taky se chystá na exkurzi do Německa. Navštíví instituce pro oběti násilí a taky se těší, jak si to s kamarády a vyučujícími parádně užije. Mám radost, že je na škole spokojená.


Eva


Jsou tady fajn lidi, od ředitele po pana školníka. Ten nám nosí med. Samozřejmě se někdy objeví neshody, tak je to škola, ale vždy jsme s učiteli našli společnou cestu.  Třeba minulý týden jsem se sešla s vyučující, která má na starosti praxe studentů. Ráda bych totiž absolvovala praxe jinde než v Praze. Mám přítele v Písku a po škole si tam chci založit penzion pro seniory. Vyučující mi nejprve řekla, že to není standardní, osvědčené, ale že zkusí udělat maximum. Za dva dny mi předala seznam vhodných institucí s doporučením vedení školy.


Petr


Mně se ještě líbil listopadový happening. Kromě toho, že tam bylo lahodné občerstvení a příjemná hudba, mohli jsme se pobavit s vyučujícími, docenty z univerzit, preventisty, odborníky z ministerstev jako rovný s rovným. Namluvil jsem si na něm vedoucího své závěrečné práce. Budu se zabývat etickými aspekty sociální práce se závislými.


Michaela Svobodová


Těší mě, že se Vám daří. Tým školy se snaží o to, aby jste získali co nejvíce znalostí a praktických dovedností  potřebných v terénu.


Petr


Vyhovuje mi, že během krátké doby studia (pouze tří let), namísto zdlouhavého akademického přístupu, jsem veden praktiky.


Eva


Přesně, jak říkáš. Praxe a teorie jsou úzce provázány. Na výuku nám plynule navazuje praxe pod supervizí.


Evo, jaké máš plány do budoucna?


Přemýšlím nad tím, že po škole budu pracovat v penzionu pro seniory a o víkendech studovat supervizi. Myslím, že díky této škole mám z čeho čerpat a tak obdržení vysokoškolského titulu nebude problém.


Certifikát ASVSP